Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Łyszkowice

Informacja o działaniach w celu poprawy stanu technicznego bloków komunalnych

Utworzono dnia 10.10.2018

Niedrożność przewodów kominowych to jeden z wielu problemów dotyczących mieszkań w blokach komunalnych. Brak ze strony gminy przez kilkanaście lat nadzoru i kontroli nad przyłączeniami piecy do otworów kominowych i przyłączeniami instalacji wodno-kanalizacyjnej doprowadziło do takiego stanu rzeczy. Ponadto obciążenie przez gminę kosztami i pracami lokatorów poczyniło się do ponoszenia przez nich nadmiernych wydatków.

W 2016 roku zleciłem dokonanie przeglądów technicznych, dokonanie pomiarów oporności instalacji elektrycznej, sprawdzenie drożności wentylacji kominowej oraz instalacji wodno -kanalizacyjnej. Na podstawie tych badań opracowano zalecenia dla gminy do realizacji, w tym zakup czujników czadu- gmina zakupiła do lokali te urządzenia.

Ponadto podjęto nw. zadania:

- w dniu 11 stycznia 2018 r. zlecono firmie kominiarskiej z Łowicza inwentaryzację przewodów kominowych w celu wykonania ujednolicenia wykorzystania przewodów kominowych w blokach przy ul. Bartosza Głowackiego;

- remonty klatek – w pierwszej klatce bloku przy ul. Głowackiego 19 remont się już zakończył, druga klatka w tym bloku zostanie zakończona do 12 października 2018 r.;

- założono książki obiektów, których nie było, a które są konieczne, aby potwierdzić określone badania;

- wprowadzono zasady dopuszczenia mieszkania do użytkowania w przypadku remontów. Dopuszczenie mieszkania do użytkowania musi być potwierdzone przez osobę posiadająca uprawnienia elektryka, kominiarza i hydraulika;

- w przypadku zgłoszenia potrzeby wymiany przewodów instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu, wymiana odbywa się na koszt gminy, ponieważ jest to zadanie właściciela mieszkania i budynku, a nie najemcy.

Uważam, ze problem niedrożnej wentylacji zostanie rozwiązany po podłączeniu tych budynków do instalacji gazowej i wykonanie jednego, zbiorczego źródła ogrzewania. To rozwiązanie w przedmiotowej sprawie uznali za słuszne i skuteczne osoby posiadające uprawnienia budowlane.

W dniu 25 lipca br. podpisałem wniosek do SIME Polska o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej dla budynków komunalnych przy ul. Głowackiego. Wszystko wymaga czasu i trochę cierpliwości. Żadna osoba nie jest w stanie nadrobić tak ogromnych zaległości w tak krótkim czasie. Uważam, że gdyby w przeszłości osoby z Urzędu Gminy odpowiedzialne za zarządzanie budynkami komunalnymi podchodziły z większą odpowiedzialnością do tych spraw, to sytuacja wyglądałaby inaczej lub nie byłoby tych problemów.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 627

W poprzednim tygodniu: 666

W tym miesiącu: 1745

W poprzednim miesiącu: 2463

Wszystkich: 75744

Lista wyłaczeń PGE

Portal ePodatki

Gmina Łyszkowice

mikroporady.pl