Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Łyszkowice

Przemówienie Wójta Gminy Łyszkowice z okazji obchodów Święta Niepodległości

Utworzono dnia 13.11.2017

Szanowni Państwo,

Księże Proboszczu,

Droga Młodzieży

Przed chwilą uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej odprawionej z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a także złożyliśmy wieńce, wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, wybitnego wodza, Polaka, bohatera, człowieka, który potrafił zjednoczyć wszystkich Polaków w walce o wolność i niepodległość naszego kraju.

Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Wyraz wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili  to co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością.

Miesiąc listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad przeszłością. Musimy myśleć także o przyszłości, aby to co dali nam nasi przodkowie nie zostało nam ograniczone, żebyśmy tych wartości nie zostali pozbawieni. Dzisiejszy udział w uroczystości to także praktyczna lekcja historii, którą wspólnie tworzymy. Wdzięczność i wieczność o zmarłych trwa dotąd dopóki trwa o nich pamięć.

Dziękuję pocztom sztandarowym, delegacjom i druhom strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy za udział w uroczystościach, pocztom sztandarowym i delegacjom ze szkół z terenu naszej gminy.

Szczególne słowa podziękowania składam Pani Dyrektor, nauczycielom i uczniom ze Szkoły Podstawowej w Kalenicach za przepiękną i wzruszającą część artystyczną przedstawioną w czasie mszy świętej.

Dziękuję Księdzu Proboszczowi za odprawioną mszę świętą z okazji dzisiejszej rocznicy. Słowa podziękowania składam także radnym, sołtysom, pracownikom urzędu  i jednostkom organizacyjnym gminy.

Dziękuję Orkiestrze Dętej, która swym występem uświetniła organizację dzisiejszych obchodów.

Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach.

Cześć ich pamięci!

Święto Niepodległości

Utworzono dnia 13.11.2017, 12:00

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 444

W poprzednim tygodniu: 386

W tym miesiącu: 1240

W poprzednim miesiącu: 1710

Wszystkich: 32748