INFORMACJA
dotycząca zwrotu VAT za gaz w 2023
W 2023 weszła w życie ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. W ramach ustawy, zakładającej tzw. tarczę energetyczną w 2023, będą kontynuowane działania osłonowe dla gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych (szpitale, szkoły, muzea, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe itp.), które korzystają z gazu. Polegają na:
- utrzymaniu cen gazu w 2023 na poziomie 200,17 zł/MWh, czyli ceny aktualnie obowiązującej,
- utrzymaniu cen dystrybucji gazu,
- rekompensatach dla przedsiębiorstw energetycznych w związku z poniesionymi kosztami,
- refundacji poniesionych kosztów podatku VAT za gaz.
VAT na gaz w górę od 2023
Trzeba przypomnieć, że od nowego roku podatek powrócił wyższy podatek VAT na gaz. Mimo "100% zamrożenia taryfy" dla gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych, jak zapowiedział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, rachunki za gaz i tak wzrosły. Do cen gazu i opłat za jego dostawy trzeba doliczyć podatek VAT w wysokości 23%. Stawka tego podatku od lutego 2022 wynosiła 0%.
Przywrócenie podatku VAT najbardziej dotknie te gospodarstwa domowe, które gazu używają do ogrzewania domów czy mieszkań (taryfa W-3,6). Najmniej odczują ją tzw. kuchenkowicze (taryfa W-1,1), którzy kupują gaz tylko do gotowania na kuchenkach gazowych.
Najbardziej wrażliwym odbiorcom przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów VAT.
Dla kogo zwrot VAT za gaz w 2023? Warunki
Ustawa zakłada, że o zwrot podatku VAT za gaz mogą się ubiegać te gospodarstwa domowe, które używają gazu do celów grzewczych. Zwrotu podatku VAT nie otrzymają więc osoby wykorzystujące gaz tylko w kuchni do gotowania, jak również ci, którzy podgrzewają gazem wodę użytkową.
Ważne kryterium dochodowe
Kolejnym warunkiem jest kryterium dochodowe, takie samo jakie obowiązywało przy dodatku osłonowym, czyli:
- 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
- 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Konieczny wpis źródła ciepła do CEEB
Korzystanie z gazu do ogrzewania domu czy mieszkania musi potwierdzić wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Trzeba to zrobić do dnia wejścia w życie ustawy, albo później w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB.
Równowartość VAT-u zwracana będzie na podstawie faktury za gaz.
Od kiedy zwrot VAT za gaz?
Zwrot VAT od ceny gazu obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023. Do wniosku należy dołączyć fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy, obejmującą okres dotyczący wniosku oraz dowód uiszczenia zapłaty za fakturę.
Wniosek o refundację podatku VAT składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek.
Przyznanie refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Odmowa przyznania refundacji podatku VAT, uchylenie lub zmiana wysokości refundacji podatku VAT oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranej refundacji podatku VAT wymagają wydania decyzji.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu refundacji podatku VAT na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku o refundację podatku VAT. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o refundację podatku VAT, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, odbierając ten wniosek od wnioskodawcy, informuje go o możliwości odebrania od tego organu informacji o przyznaniu refundacji podatku VAT.
W załączeniu :
- Wniosek o refundację VAT za gaz
czytaj dalej... na temat: Informacja