200-lecie Wsi Polesie

W sobotę 23 maja 2026 r. odbyły się obchody 200-lecia istnienia miejscowości Polesie. Wydarzenie to było wyjątkowe i niezwykle ważne zarówno dla mieszkańców, jak i całej społeczności Gminy Łyszkowice.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Macieja Apostoła w Bełchowie. Dalsza część obchodów jubileuszu odbyła się na terenie OSP Polesie, gdzie Sławomir Antos, sołtys wsi Polesie, powitał zaproszonych gości, wśród których obecni byli m.in. Z-ca Wójta Gminy Łyszkowice Bogumiła Kapusta, Przewodniczący Rady Gminy Łyszkowice Jan Znajdek oraz Wiceprzewodniczący Sylwia Wawrzyńczak i Piotr Klimkiewicz, Poseł na Sejm RP Pawel Bejda, Członek Zarządu Powiatu Łowickiego Michał Trzoska, Wiceburmistrz Miasta Łowicz Jacek Kłos, Aleksandra Dudkiewicz, reprezentująca Senatora RP Przemysława Błaszczyka.
Uroczystość uświetniły występy lokalnej społeczności oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stachlewie, które spotkały się z dużym uznaniem uczestników.

Szczególnego charakteru wydarzeniu dodało również nawiązanie do twórczości Józefa Chełmońskiego, ukazującej piękno polskiej wsi i życia jej mieszkańców. Pokazana została wystawa obrazów 3D poświęcona artyście, stanowiąca cenne przypomnienie bogactwa kultury i tradycji regionu oraz podkreśla wyjątkowy charakter wydarzenia


Jubileusz dwóch stuleci istnienia wsi Polesie to piękna okazja do wspólnego upamiętnienia historii miejscowości, pracy i zaangażowania wielu pokoleń mieszkańców oraz pielęgnowania wartości, które od lat budują tożsamość naszych sołectw. Składamy mieszkańcom Polesia serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia dalszego rozwoju, wielu wspólnych inicjatyw, a także nieustającej dumy z pięknej historii i tradycji. Niech kolejne lata przynoszą pomyślność, jedność i dalszy rozkwit Waszej pięknej Wsi
