Gmina Łyszkowice położona jest w południowej części powiatu łowickiego, przy węźle komunikacyjnym autostrady A2. Gmina składająca się z 21 sołectw ma charakter rolniczo-przemysłowy z liczbą gospodarstw ok. 1655, o średniej powierzchni ok. 5,5 ha. Tylko nieliczne gospodarstwa zajmują areał powyżej 30 ha, w których prowadzona jest produkcja zbożowa i roślinna na większą skalę.
W ostatnich latach można zaobserwować w gminie dynamiczny rozwój. Przejawia się on poprzez wzrost podmiotów gospodarczych funkcjonujących na terenie gminy. Główne obszary działalności tych podmiotów to branża budowlana, spożywcza oraz usługowa. Na terenie gminy znajduje się duży zakład przemysłu farmaceutycznego Takeda Pharma Sp. z o.o., a także coraz lepiej prosperujące Gospodarstwo Rybackie Łyszkowice - jedno z najstarszych polskich gospodarstw karpiowych - niektóre stawy istnieją już od XIV w. Na terenie gminy znajdują się tereny łowieckie szczególnie atrakcyjne dla myśliwych polujących na kaczki i bażanty. Istnieją również stawy wędkarskie, gdzie łowić można nawet 20-kilogramowe karpie i szczupaki.
W Łyszkowicach warto zobaczyć pochodzący z połowy XIX w. kompleks zabudowań dawnej fabryki cukru i rafinerii "Irena", założonej przez H. Epsteina. W czasach prymasowskich Łyszkowice słynęły z licznych młynów i stawów hodowlanych. W XVII wieku prymas Wojciech Leszczyński założył tutaj ogród włoski z licznymi posągami, fontannami i altanami, dziś już nieistniejący. W Łyszkowicach mieścił się do 1881 r. zarząd główny administracji Księstwa Łowickiego, sprawujący nadzór nad osobistymi dobrami carów rosyjskich.
Ponadto gmina Łyszkowice posiada rezerwat przyrody "Kwaśna Buczyna" - ponad 14 ha lasu mieszanego bukowo-dębowego o cechach naturalnych oraz rezerwat „Bukowiec”. Przez gminę przebiega również szlak rowerowy „Szable i Bagnety” o długości 119km.
W okresie okupacji hitlerowskiej teren gminy był miejscem walk oddziału AK S. Borowskiego „Maszynisty” w okolicach wsi Chlebów oraz zrzutów lotniczych Cichociemnych we wsi Czatolin, gdzie postawiony został pomnik.