Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gmina Łyszkowice

INFORMACJA WÓJTA GMINY ŁYSZKOWICE dotycząca oceny przedsięwzięcia – budowa ośrodka zdrowia

Utworzono dnia 28.03.2024

INFORMACJA WÓJTA GMINY ŁYSZKOWICE

dotycząca oceny przedsięwzięcia – budowa ośrodka zdrowia

 

                W dniu 21 marca 2024 r. została uroczyście otwarta Przychodnia Zdrowia w Łyszkowicach przy ul. Targowej 17. Właścicielem obiektu jest Gmina Łyszkowice. Korzyści z tej inwestycji należy rozpatrywać w kilku obszarach. Jednym z nich jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców.

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat władze Gminy Łyszkowice podjęły konkretna decyzje w celu poprawy opieki zdrowotnej mieszkańców. Decyzja ta ma na celu poprawę dostępności do usług medycznych oraz wprowadzenie na terenie Gminy konkurencyjności w obszarze usług lekarskich. Ponadto po raz pierwszy w historii gminy będzie ona miała możliwość wpływu na poziom usług lekarskich, co zostało zawarte w podpisanej umowie dzierżawy z podmiotem leczniczym.    

            Natomiast w obszarze ekonomicznym, finansowym korzyści uzyskane przez gminę zawarte są w zwiększeniu majątku gminy, który jest majątkiem mieszkańców. Majątek ten zwiększył się o kwotę 5,5 mln złotych pozyskaną z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład – II edycja. Zwiększyła się także wartość działki i, na której została wybudowana przychodnia. Grunt rolny wartości około 15 zł/m2 stał się działką inwestycyjną, której wartość wzrosła z kwoty 15 zł do kwoty około 150zł/m2. Łączna powierzchnia działki wynosi 5944 m2 co po przeliczeniu 150zł/m2 daję kwotę 891 600 zł. Dodatkowo z tytułu dzierżawy dzierżawca będzie płacił na rzecz gminy czynsz w wysokości 65 000 zł rocznie a także podatek od gruntów wykorzystanych na działalność gospodarczą, który wynosi 0,95 zł/m2 oraz podatek od budynków, który wynosi 5,68 zł/m2 powierzchni użytkowej, a łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 580m2. i podatek od budowli przeznaczonych pod opiekę zdrowotną wynoszący 2% wartości budowli.

Wszystkie koszty związane z bieżącym utrzymanie przychodni zgodnie z umowa będzie ponosił dzierżawca. Do tych kosztów oprócz podatków należy zaliczyć m.in. koszty zużycia energii, ubezpieczenie obiektu, koszty zakupu sprzętu medycznego itp.

            Ponadto Gmina podjęła działania w celu uzyskania zwrotu podatku VAT 23% od wartości inwestycji czyli od kwoty 6,5 mln zł.

            Reasumując te dane pokazują i potwierdzają  wymierne i konkretne korzyści, które mieszkańcy i gmina uzyskała w wyniku realizacji tej inwestycji.  

 

Utworzenie gminnego żłobka w Łyszkowicach

Projekt pn. „Utworzenie gminnego żłobka w Łyszkowicach” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Cyfrowa Gmina

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1231

W poprzednim tygodniu: 2410

W tym miesiącu: 6341

W poprzednim miesiącu: 5540

Wszystkich: 209910

Lista wyłaczeń PGE

Portal ePodatki

Gmina Łyszkowice

mikroporady.pl

Portal Jakości Powietrza